Sebastinian Gradeschooler Wins Gold and Silver Medals in World Taekwondo

Rannie Stefano S. Pabilico, Grade 5 – St. Clare   Montefalco brought home Gold and Silver medals in the recently concluded   3rd World Taekwondo Culture Expo which was held last July 2-11 at   Jeonju, Jeollabuk-do, Muju, South Korea.

A member of the Philippine Taekwondo contingent, Rannie   was chosen to represent the Philippines, competed in his category and   made a remarkable performance that enabled the country won the overall   championship which was wrestled by 49 countries that sent 2,000   competitors.

Proper training, discipline and a strong will gave Rannie the gold in   the 11-year old category  known as Poomsae (a competition for forms and   execution of different self-defense techniques).  He defeated tough   contenders from India, Australia, Spain and Russia.  He won Silver in   Kyorogi or Sparring competition and successfully entered in the finals   after beating world’s best players (coming from Australia, Turkey, Spain   and Greece) in the 11-year old category.  He gave in for a silver after   his U.S. opponent gave him hand injury due to an illegal kick.    Fearless as a Filipino, Rannie stood up gallantly and finished the   “supposedly called-off fight”, made his team and country proud of what   he did and received the most-appreciated applause from the watching   spectators from all corners of the world.

Congratulations to Rannie and the whole Philippine Taekwondo Team!

Bravo Rannie!  Bravo Baste!

Grade School all set for PAASCU Visit

Setting the groundwork for the re-accreditation   visit by PAASCU on February 19-20, 2009, the Grade School Department   distributed workload to its faculty and personnel through placements in   the following committees:

PHILOSOPHY AND OBJECTIVES
1.   Veronica Cosme
2.   Anita Servando
3.   Nicetas Valencia
4.   Hector U. Lamug
5.   Zenaida Dela Cruz
FACULTY ANALYSIS
1.   Daisy Bautista
2.   Richard Lunar
3.   Ma. Eliza Lagrimas
4.   Raizyl Duque

FACULTY EVALUATION
1.   Aniversario Terania
2.   Mldred Parintila
3.   Suzette Elima
4.   Cecilia Hernandez

ADMINSTRATION ANALYSIS
1.   Conchita Sarmiento
2.   Ma. Nimfa Garganta
3.   Aniversario Terania
4.   Dorothy Gonzales

ADMINISTRATION EVALUATION

1.   Angelita Roberto
2.   Nilda Chuawee
3.   Obdulia Lamsen
4.   Violeta Luistro

INSTRUCTIONAL PROGRAM ANALYSIS

1.   Anita Servando
2.   Angelita Roberto
3.   Cherie Gatchalian
4.   Amelia Lumbis
5.   Maricor Tuazon

INSTRUCTIONAL PROGRAM EVALUATION
1.   Veronica Cosme
2.   Ana Lourdes Aseron
3.   Vivianne Pasetes
4.   Nicetas Balencia
5.   Antonina Maranan

INSTRUCTIONAL MEDIA CENTER ANALYSIS
1.   Vivianne Estaris
2.   Jocelyn Escueta
3.   Antonina Maranan
4.   Karen Pavico

INSTRUCTIONAL MEDIA CENTER EVALUATION
1.   Amelia Lumbis
2.   Zenaida Dela Cruz
3.   Eileen Fernandez
4.   Joseph Campolio

STUDENT SERVICES ANALYSIS
1.   Ana Lourdes Aseron
2.   Nilda Chuawee
3.   Violeta Luistro
4.   Marivin Tuazon

STUDENT SERVICES EVALUATION
1.   Cherie Gatchalian
2.   Daisy Bautista
3.   Richard Lunar
4.   Carisa Plisco
5.   Maricon Tuazon

STUDENT ACTIVITY PROGRAM ANALYSIS
1.   Hector Lamug
2.   Carisa Plisco
3.   Obdulia Lamsen
4.   Ma. Luisa Marcelo

STUDENT ACITIVITY PROGRAM EVALUATION
1.   Jocelyn Esueta
2.   Karen Pavico
3.   Nimfa Garganta
4.   Mildred Parintila

FACILITIES ANALYSIS
1.   Eileen Fernandez
2.   Violeta Luistro
3.   Suzette Elima
4.   Cecilia Hernandez
5.   Mark Dela Torre

FACILITIES EVALUATION
1.   Ma. Eliza Lagrimas
2.   Joy Cristina Manong
3.   Dorothy Gonzales
4.   Ma. Eliza Lagrimas

SECRETARIAL AND CLELRICAL STAFF

1.   Priscilla Torralba
2.   Student Assistants (READS)

Plugin from the creators ofBrindes Personalizados :: More at PlulzWordpress Plugins